TEMATYKA RODZINNA | WYCHOWYWANIE DZIECI

Jak rozmawiać z nastolatkiem o sextingu

Jak rozmawiać z nastolatkiem o sextingu

PROBLEM

Obiło ci się o uszy, że wśród młodych popularny jest sexting. „A co z moim dzieckiem?” — martwisz się.

Chcesz z nim o tym porozmawiać, ale jak to zrobić? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, dlaczego niektórzy młodzi wciągają się w sexting i dlaczego nie powinno się bagatelizować problemu *.

PODŁOŻE PROBLEMU

  • Nastolatki wysyłają nieraz prowokujące wiadomości, uważając to za formę flirtu.

  • Czasami dziewczyna przesyła chłopakowi swoje roznegliżowane zdjęcie, bo on ją do tego nakłania.

  • Zdarza się też, że jakiś chłopak puszcza w publiczny obieg nagie lub półnagie zdjęcie dziewczyny, żeby zemścić się po zerwaniu albo żeby zapewnić rozrywkę kolegom.

Tak czy inaczej, telefon komórkowy może wpędzić nastolatka w straszne kłopoty. „Wystarczy nacisnąć jeden przycisk i życie zmienia się na zawsze” — czytamy w pewnym poradniku (Gwenn Schurgin O’Keeffe, CyberSafe).

Ludzie często zapominają, że w momencie umieszczenia jakiegoś zdjęcia w sieci tracą kontrolę nad tym, jak zostanie ono wykorzystane. W biuletynie FBI opisano przypadek osiemnastolatki, która „popełniła samobójstwo, gdy jej nagie zdjęcie, wysłane wcześniej chłopakowi, trafiło do setek jej kolegów szkolnych. Najwyraźniej uczniowie rozsyłali to zdjęcie kolejnym osobom i szykanowali dziewczynę”.

Sexting może też pociągać za sobą konsekwencje prawne. W niektórych krajach osoby nieletnie rozsyłające rozebrane zdjęcia innym nieletnim są oskarżane o przestępstwa związane z pornografią dziecięcą i figurują w kartotekach policyjnych jako przestępcy seksualni. Do odpowiedzialności mogą również zostać pociągnięci rodzice, jeśli komórka zarejestrowana jest na nich albo jeśli nie dopilnowali dziecka.

CO MOŻNA ZROBIĆ

Określ jasne zasady. Oczywiście nie jesteś w stanie mieć pełnej kontroli nad tym, jak nastolatek korzysta z komórki, ale na pewno możesz zadbać, żeby znał ustalone przez ciebie zasady oraz konsekwencje ich łamania. Pamiętaj też, że jako rodzic masz prawo do monitorowania telefonu dziecka. Zasada biblijna: Efezjan 6:1.

Pomóż nastolatkowi przemyśleć sprawę. Na przykład powiedz: „Na temat sextingu krążą różne opinie. A jak ty byś go zdefiniował?”; „Jakie zdjęcia są według ciebie nieprzyzwoite?”; „W niektórych krajach przesyłanie nagich zdjęć osoby nieletniej przez inną nieletnią jest ścigane sądownie. Uważasz, że słusznie podchodzi się do tego tak serio?”; „Dlaczego sexting to przekraczanie norm moralnych?”. Wysłuchaj z uwagą wyjaśnień dziecka i naucz je myśleć o tym, co będzie po naciśnięciu przycisku „wyślij”. Zasada biblijna: Hebrajczyków 5:14.

Trzeba myśleć, co będzie po naciśnięciu przycisku „wyślij”

Przedstaw hipotetyczny scenariusz. Możesz powiedzieć nastolatce: „Załóżmy, że jakiś chłopak namawia dziewczynę, żeby przesłała mu swoją roznegliżowaną fotkę. Co powinna zrobić? Ulec, żeby nie zrazić chłopaka? Odmówić, ale mimo to z nim flirtować? Zakończyć znajomość? Powiedzieć komuś dorosłemu?”. Pomóż córce przeanalizować sprawę. Oczywiście z synem możesz przerobić podobny scenariusz. Zasada biblijna: Galatów 6:7.

Odwołaj się do wyższych uczuć nastolatka. Zapytaj: „Jakie znaczenie ma dla ciebie dobra opinia? Z jakimi cechami chciałbyś być kojarzony? Jak byś się czuł, gdybyś rozesłał zdjęcia, które by kogoś upokorzyły? A jak byś się czuł, obstając przy tym, co słuszne?”. Pomóż dziecku ‛zachowywać dobre sumienie’ (1 Piotra 3:16).

Dawaj przykład. Biblia uczy, że mądrość od Boga jest „nieskalanie czysta” i wolna od obłudy (Jakuba 3:17). Czy utożsamiasz się z tymi słowami? We wspomnianym wcześniej poradniku zauważono: „Musimy sami dawać przykład i nie oglądać zdjęć ani stron internetowych, które budzą niesmak albo łamią prawo” (CyberSafe).

^ Określenie „sexting” odnosi się do wysyłania przez komórkę erotycznych zdjęć, filmów albo tekstów. Więcej informacji można znaleźć w artykule „Młodzi ludzie pytają: Co powinienem wiedzieć o sextingu?” na stronie www.jw.org (patrz: NAUKI BIBLIJNE > NASTOLATKI).