TEMATYKA RODZINNA | MAŁŻEŃSTWO

Jak okazywać wdzięczność

Jak okazywać wdzięczność

PROBLEM

Żeby małżeństwo było udane, niezbędne jest okazywanie wdzięczności. Niestety, wiele osób z czasem przestaje dostrzegać zalety męża czy żony, nie wspominając już o wyrażaniu tego, że je cenią. Doradca małżeński Gary Neuman w książce Emotional Infidelity (Zdrada emocjonalna) napisał, że wiele par, które się do niego zwraca, „koncentruje się zdecydowanie bardziej na tym, czego im brakuje [w związku], niż na tym, co mają. Przychodzą do mojego gabinetu i mówią, co trzeba zmienić w ich relacjach, a nie co jest dobre. Błąd, który popełniają wszystkie te pary, polega na tym, że nie okazują sobie miłości poprzez wdzięczność”.

Jak ty i twój współmałżonek możecie uniknąć tej pułapki?

CO WARTO WIEDZIEĆ

Wyrażanie wdzięczności może zapobiegać napięciom. Kiedy mąż i żona starają się nawzajem dostrzegać i cenić swoje zalety, zazwyczaj ich związek się umacnia. Nawet poważne nieporozumienia można załagodzić, jeśli oboje czują się doceniani.

Do żony: We wspomnianej książce czytamy: „Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ogromną presję mężczyźni odczuwają w związku z utrzymywaniem rodziny”. W niektórych społeczeństwach jest tak, nawet jeśli żona też pracuje zawodowo.

Do męża: Mężczyźni często nie doceniają roli żony w utrzymaniu rodziny — na przykład jej pracy zawodowej, wysiłku, jaki wkłada w wychowywanie dzieci czy prowadzenie domu. Fiona a, która od trzech lat jest mężatką, mówi: „Wszyscy popełniamy błędy. Kiedy zdarza się to mnie, czuję się beznadziejnie. Więc jeśli mąż powie, że coś zrobiłam dobrze, na przykład jakąś pracę w domu, wiem, że mimo moich wad nadal mnie kocha. Czuję wtedy, że mam wsparcie, i jestem z siebie bardziej zadowolona”.

Skutek jest odwrotny, jeśli mąż lub żona czują, że ich starania traktowane są jak coś oczywistego — może to stanowić poważne zagrożenie dla ich związku. Valerie mówi: „Jeśli masz wrażenie, że współmałżonek cię nie ceni, łatwo związać się emocjonalnie z kimś, kto to robi”.

CO MOŻNA ZROBIĆ

Bądź spostrzegawczy. W najbliższym tygodniu zwracaj uwagę na zalety współmałżonka. Staraj się też zauważać, jakie wysiłki podejmuje, żeby w domu wszystko dobrze funkcjonowało, nawet jeśli do tej pory uważałeś te rzeczy za oczywiste. Po upływie tygodnia zrób listę i wypisz: 1) zalety, za które cenisz żonę lub męża, 2) co robi dla rodziny. Zasada biblijna: Filipian 4:8.

Dlaczego dostrzeganie takich rzeczy jest ważne? Erika mówi: „Niektórym po kilku latach małżeństwo powszednieje. Przestają widzieć, co dobrego robi druga osoba, a koncentrują się na tym, czego nie robi”.

Zadaj sobie pytanie: „Czy ciężka praca współmałżonka to dla mnie coś oczywistego?”. Na przykład czy zapominasz podziękować mężowi, kiedy coś naprawi w domu, bo uważasz, że jest to jego obowiązek? Albo czy twoim zdaniem wysiłki żony związane z wychowywaniem dzieci nie zasługują na pochwałę, bo przecież właśnie tego się od niej oczekuje? Wyznacz sobie cel, żeby dostrzegać wszystko, co twój współmałżonek robi dla rodziny, oraz żeby za to dziękować — bez względu na to, czy chodzi o rzeczy wielkie czy małe. Zasada biblijna: Rzymian 12:10.

Często chwal. Biblia zachęca nie tylko, żeby być wdzięcznym, ale żeby ‛okazywać wdzięczność’ (Kolosan 3:15). Dlatego staraj się wypracować w sobie nawyk dziękowania współmałżonkowi. James mówi: „Kiedy żona okazuje mi wdzięczność, mam ochotę dawać z siebie jeszcze więcej i być lepszym mężem”. Zasada biblijna: Kolosan 4:6.

Kiedy mąż i żona okazują sobie wdzięczność, umacniają swój związek. Michael mówi: „Myślę, że wiele małżeństw można by uratować, gdyby ludzie koncentrowali się na tym, co im się podoba u współmałżonka. W razie problemów byliby mniej skłonni się rozwieść, bo nie zapominaliby, jak dobrze jest im razem”.

a Niektóre imiona zostały zmienione.