Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕЗЕКИЕЛ 42-45

Обнова на вистинското обожавање

Обнова на вистинското обожавање

Видението на Езекиел за храмот ги уверило верните еврејски изгнаници дека вистинското обожавање ќе биде обновено. Освен тоа, ги потсетило дека Јехова има високи мерила за своите слуги.

Свештениците ќе го поучуваат народот за Јеховините мерила

44:23

Наброј неколку примери што покажуваат како верниот и разборит роб нѐ поучува што е чисто, а што нечисто (kr 110-117)

Народот ќе ги поддржува оние што ќе предводат

45:16

Како може да покажеме дека ги поддржуваме старешините во собранието?