Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2017

25 септември — 1 октомври

ДАНИЕЛ 4-6

25 септември — 1 октомври
 • Песна 67 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Дали му служиш на Јехова без престан?“: (10 мин.)

  • Да 6:7-10 — Даниел си го ризикувал животот за да му служи на Јехова без престан (w10 15/11 6, пас. 16; w06 1/11 24, пас. 12)

  • Да 6:16, 20 — Цар Дариј забележал дека Даниел бил близок со Јехова (w03 15/9 15, пас. 2)

  • Да 6:22, 23 — Јехова го благословил Даниел затоа што непоколебливо му служел (w10 15/2 18, пас. 15)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Да 4:10, 11, 20-22 — Што било претставено со големото дрво од сонот на Навуходоносор? (w07 1/9 18, пас. 5)

  • Да 5:17, 29 — Зошто Даниел првин ги одбил даровите на Валтазар, а подоцна ги примил? (w89 1/2 32, пас. 3-5; dp 109, пас. 22)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Да 4:29-37

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) inv

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) inv. Поканата била дадена претходниот пат. Прикажи повторна посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 120, пас. 16. Поттикни го интересентот да му остане верен на Бог и покрај противењето на некој член од семејството.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ