Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2017

18-24 септември

ДАНИЕЛ 1-3

18-24 септември
 • Песна 131 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова ќе го награди верниот“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Даниел.]

  • Да 3:16-20 — Пријателите на Даниел му останале верни на Јехова и под силен притисок (w15 15/7 25, пас. 15-16)

  • Да 3:26-29 — Бидејќи останале верни, биле благословени и го прославиле Јехова (w13 15/1 10, пас. 13)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Да 1:5, 8 — Зошто Даниел и неговите тројца пријатели заклучиле дека ќе згрешат ако јадат од царските избрани јадења? (dp 37-38, пас. 18)

  • Да 2:44 — Зошто Божјето Царство ќе мора да ги сотре владите што се претставени со кипот? (w12 15/6 17, рамка; w01 15/10 6, пас. 4)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Да 2:31-43

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Иса 40:22. „Поучувај за вистината“. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Ри 15:4. „Поучувај за вистината“. Остави визит-картичка за JW.ORG.

 • Говор: (6 мин. или помалку) w17.02 29-30. Тема: Дали Јехова однапред гледа под колкав притисок можеме да издржиме и според тоа избира со кои искушенија ќе се соочиме?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ