Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕЗЕКИЕЛ 46-48

Еврејските повратници ќе добијат големи благослови

Еврејските повратници ќе добијат големи благослови

Видението на Езекиел за храмот ги охрабрило изгонетите Евреи и ги уверило дека ќе се исполнат и претходните пророштва за обнова. Вистинското обожавање ќе зазело важно место во животот на оние што ќе биле благословени од Јехова.

Народот ќе биде организиран, безбеден и ќе соработува со оние што предводат

47:7-14

  • Плодна земја

  • Наследство за секое семејство

Пред да биде распределена земјата, посебен дел од неа ќе се одвои како прилог за Јехова

48:9, 10

Како можам да покажам дека Јехова ми е на прво место во животот? (w06 15/4 27-28, пас. 13-14)