Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2017

11-17 септември

ЕЗЕКИЕЛ 46-48

11-17 септември
 • Песна 134 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Еврејските повратници ќе добијат големи благослови“: (10 мин.)

  • Езе 47:1, 7-12 — Израелците повторно ќе се населат во нивната земја и таа ќе биде плодна (w99 1/3 10, пас. 11-12)

  • Езе 47:13, 14 — Секое семејство ќе добие наследство (w99 1/3 10, пас. 10)

  • Езе 48:9, 10 — Пред да биде распределена земјата, посебен дел од неа ќе се одвои како прилог за Јехова

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 47:1, 8; 48:30, 32-34 — Зошто Евреите не требало да очекуваат дословно да се исполни секој детаљ од видението на Езекиел за храмот? (w99 1/3 11, пас. 14)

  • Езе 47:6 — Зошто Езекиел е наречен син човечки? (it-2-E 1001)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 48:13-22

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) wp17.5, тема од насловната. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) wp17.5. Списанието било оставено претходниот пат. Прикажи повторна посета. На крај, презентирај публикација што е наменета за библиски курс.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 34, пас. 17. Покани го интересентот на состанок.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 28

 • Потреби на собранието: (8 мин.) Друга опција е да дискутирате што учиме од Годишникот (yb17-SB 64-65).

 • Што постигнува нашата организација: (7 мин.) Пушти го видеоклипот Што постигнува нашата организација за септември.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 17, пас. 19-20, рамката „Теократски школи“ и рамката за повторување „Колку е цврста твојата вера во Божјето Царство?

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 11 и молитва