Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

5-11 септември

ПСАЛМ 119

5-11 септември
 • Песна 48 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Живеј според Јеховиниот закон“: (10 мин.)

  • Пс 119:1-8 — Ќе бидеме вистински среќни ако живееме според Божјиот закон (w05 15/4 10, пас. 3-4)

  • Пс 119:33-40 — Божјата Реч ни влева храброст за да можеме да се соочиме со проблемите во животот (w05 15/4 12, пас. 12)

  • Пс 119:41-48 — Ако добро ја познаваме Божјата Реч, ќе проповедаме со поголема храброст (w05 15/4 13, пас. 13-14)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 119:71 — Што има добро во тоа човек да е во неволја? (w06 1/9 14, пас. 3)

  • Пс 119:96 — Што сакал да каже псалмистот кога рекол „на сѐ што е совршено му ја гледам границата“? (w06 1/9 14, пас. 4)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 119:73-93

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Пушти ги видеоклиповите со предлог-презентациите. По секоја од нив дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ