Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2016

26 септември — 2 октомври

ПСАЛМИ 142-150

26 септември — 2 октомври
 • Песна 134 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Велик е Јехова и достоен за најголемата фалба“: (10 мин.)

  • Пс 145:1-9 — Јеховиното величие е безгранично (w04 15/1 10, пас. 3-4; 11, пас. 7-8; 14, пас. 20-21; 15, пас. 2)

  • Пс 145:10-13 — Верните слуги на Јехова му носат слава (w04 15/1 16, пас. 3-6)

  • Пс 145:14-16 — Јехова ги поддржува и им помага на оние што му служат верно (w04 15/1 17-18, пас. 10-14)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 143:8 — Како овој стих ни помага да го славиме Бог со нашиот начин на живот? (w10 15/1 21, пас. 1-2)

  • Пс 148:10 — Што можеме да научиме од творештвото? (w04 1/6 13, пас. 22-23)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 145:1-21

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) 1Пе 5:7. Поучувај за вистината.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Пс 37:9-11. Поучувај за вистината.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) fg лекција 9, пас. 3. Помогни му на интересентот да увиди како може да го примени материјалот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ