Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 120-134

„Мојата помош е од Јехова“

„Мојата помош е од Јехова“

Псалми 120 до 134 се познати како Песни за искачување. Многумина сметаат дека овие радосни песни ги пееле Израелците додека се искачувале кон Ерусалим за да присуствуваат на годишните празници. Овој град бил сместен високо на јудејските планини.

Заштитата од Јехова била опишана на сликовит начин како, на пример...

121:3-8

  • пастир кој бдее

  • сенка

  • верен војник