Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  септември 2016

12-18 септември

ПСАЛМИ 120-134

12-18 септември
 • Песна 33 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Мојата помош е од Јехова“: (10 мин.)

  • Пс 121:1, 2 — Творечката моќ на Јехова ни влева доверба во него (w04 15/12 12, пас. 3)

  • Пс 121:3, 4 — Јехова е свесен за потребите на своите слуги (w04 15/12 12, пас. 4)

  • Пс 121:5-8 — Јехова е верен заштитник на својот народ (w04 15/12 13, пас. 5-7)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 123:2 — Што учиме од споредбата со слугите од овој стих? (w06 1/9 15, пас. 3)

  • Пс 133:1-3 — Која е една од поуките во овој псалм? (w06 1/9 16, пас. 2)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 127:1 — 129:8

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) wp16.5, насловна страница. Сведочење на многу нервозен станар.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) wp16.5. Покани го станарот на состанок.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) fg лекција 8, пас. 6. Помогни му на интересентот да увиди како може да го примени материјалот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 114

 • Јехова направи многу за мене: (15 мин.) Од нашата интернет-страница, пушти го видеоклипот Јехова направи многу за мене. (Оди на ЗА НАС > НАСТАНИ И ЗАНИМЛИВОСТИ.) Потоа, дискутирајте за следниве прашања: Како Јехова ѝ помагал на Кристл, и на што ја поттикнало тоа? Што прави кога ја мачат негативни чувства? Што учиш од ова искуство?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia заклучок, пас. 1-13

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 119 и молитва