Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2017

9-15 октомври

ДАНИЕЛ 10-12

9-15 октомври
 • Песна 31 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова дал пророштва за некои цареви“: (10 мин.)

  • Да 11:2 — Се кренале четири цареви од Персиското Царство (dp стр. 212-213, пас. 5-6)

  • Да 11:3 — Се подигнал Александар Македонски (Велики) (dp стр. 213, пас. 8)

  • Да 11:4 — Империјата на Александар била поделена на четири дела (dp стр. 214, пас. 11)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Да 12:3 — На кого се однесува изразот „оние што се разборити“, и кога тие „ќе блескаат како сјајниот небесен свод“? (w13 15/7 стр. 13, пас. 16, фус.)

  • Да 12:13 — Во која смисла Даниел требало да „стане“? (dp стр. 315, пас. 18)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Да 11:28-39

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) g17.5, тема од насловната. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) g17.5. Списанието било оставено претходниот пат. Продолжи го разговорот и постави темел за следната посета.

 • Говор: (6 мин. или помалку) w16.11 стр. 5-6, пас. 7-8. Тема: Како можеме да ги храбриме другите по примерот на Јехова?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ