Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2017

30 октомври — 5 ноември

ЈОИЛ 1-3

30 октомври — 5 ноември
 • Песна 143 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Вашите синови и ќерки ќе пророкуваат“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Јоил.]

  • Јл 2:28, 29 — Помазаните христијани служат како гласници на Јехова (w02 1/8 стр. 15, пас. 4-5; jd стр. 167, пас. 4)

  • Јл 2:30-32 — Само оние кои го повикуваат името на Јехова ќе бидат спасени во неговиот голем и страшен ден (w07 1/10 стр. 13, пас. 2)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Јл 2:12, 13 — Според овие стихови, што значи искрено да се каеме? (w07 1/10 стр. 13, пас. 5)

  • Јл 3:14 — Што е „долината на одлуката“? (w07 1/10 стр. 13, пас. 3)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Јл 2:28 — 3:8

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Визит-картичка за JW.ORG.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Визит-картичка за JW.ORG. Картичката била оставена претходниот пат. Продолжи го разговорот и пушти дел од некој видеоклип од jw.org.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv стр. 196-197, пас. 3-5.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ