Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ОСИЈА 8-14

Дај му го најдоброто на Јехова

Дај му го најдоброто на Јехова

14:2, 4, 9

Јехова се радува кога му го даваш најдоброто, а тоа е и за твое добро

ТВОЈОТ ОДНОС СО ЈЕХОВА

  1. Му принесуваш на Јехова жртви на фалба

  2. Јехова ти ги простува гревовите и те прифаќа за свој пријател

  3. Лично се уверуваш колку е корисно да ги држиш Јеховините заповеди и си уште порешен да му носиш фалба

На кои начини можам да му го дадам најдоброто на Јехова?