Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2017

23-29 октомври

ОСИЈА 8-14

23-29 октомври
 • Песна 153 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Дај му го најдоброто на Јехова“: (10 мин.)

  • Ос 14:2 — Јехова многу цени кога му принесуваме „плод од усните свои“ (w07 1/4 стр. 20, пас. 1)

  • Ос 14:4 — На оние што му го даваат своето најдобро, Јехова им ги простува гревовите и ги прифаќа за свои пријатели (w11 15/2 стр. 16, пас. 15)

  • Ос 14:9 — За наше добро е да одиме по „патиштата на Јехова“ (jd стр. 87, пас. 11)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ос 10:12, фус. — Што мора да правиме за да „жнееме“ лојална љубов од Јехова? (w05 15/11 стр. 28, пас. 7)

  • Ос 11:1 — Како овие зборови се исполниле на Исус? (w11 15/8 стр. 10, пас. 10)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ос 8:1-14

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) T-35.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) T-35. Трактатот бил оставен претходниот пат. Продолжи го разговорот, и потруди се да совладаш приговор од станарот.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv стр. 152, пас. 13-15. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ