Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2017

2-8 октомври

ДАНИЕЛ 7-9

2-8 октомври
 • Песна 116 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Со пророштвото на Даниел било претскажано доаѓањето на Месијата“: (10 мин.)

  • Да 9:24 — Со тоа што го дал својот живот, Месијата овозможил луѓето да добијат простување за гревовите (dp стр. 192, пас. 24)

  • Да 9:25 — Месијата се појавил на крајот од 69-тата „седмица“ (dp стр. 190-191, пас. 21-22)

  • Да 9:26, 27а — Месијата бил погубен во средината на 70-тата „седмица“ (dp стр. 191-192, пас. 23-24)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Да 9:24 — Кога била помазана „Светињата над светињите“? (w01 15/5 стр. 27)

  • Да 9:27 — Кој сојуз бил задржан во сила за мнозина до крајот на 70-тата седмица од години, односно 36 год. од н.е.? (w07 1/9 стр. 20, пас. 4)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Да 7:1-10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија на темел на рубриката „Предлог-презентации“. Пушти ги видеоклиповите. По секој видеоклип, дискутирајте за него. Поттикни ги објавителите побрзо да ги посетат лицата што покажале интерес.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ