Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2017

16-22 октомври

ОСИЈА 1-7

16-22 октомври
 • Песна 18 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова ја цени лојалната љубов, а ти?“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Осија.]

  • Ос 6:4, 5 — Израелците го разочарале Јехова со тоа што не покажале лојална љубов (w10 15/8 стр. 25, пас. 18)

  • Ос 6:6 — На Јехова му е мило кога покажуваме лојална љубов (w07 15/9 стр. 16, пас. 8; w07 15/6 стр. 27, пас. 7)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ос 1:7 — Кога Јехова покажал милост кон домот на Јуда и го спасил? (w07 15/9 стр. 14, пас. 7)

  • Ос 2:18 — Како се исполниле овие зборови во минатото и како ќе се исполнат во иднина? (w05 15/11 стр. 20, пас. 16; g05-E 9/8 стр. 12, пас. 2)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ос 7:1-16

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) 1Јо 5:3. „Поучувај за вистината“. Покани го лицето на состанок.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) 5Мо 30:11-14; Иса 48:17, 18. „Поучувај за вистината“. Посочи ја jw.org. (Види mwb16.08 стр. 8, пас. 2.)

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv стр. 12-13, пас. 16-18. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ