Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ИЗРЕКИ 17-21

Биди во мир со другите

Биди во мир со другите

Мирот меѓу Божјиот народ не доаѓа автоматски. Кога ќе настанат несогласувања, може да дојде до силни емоции, но советите од Божјата Реч се уште посилни.

Кога некој ќе им згреши, верните христијани не дозволуваат да се наруши мирот така што...

19:11

  • остануваат смирени

18:13, 17

  • пред да реагираат, се трудат да добијат целосна слика

17:9

  • со љубов преминуваат преку грешката