Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2016

24-30 октомври

ИЗРЕКИ 17-21

24-30 октомври
 • Песна 76 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Биди во мир со другите“: (10 мин.)

  • Из 19:11 — Остани смирен ако некој те навреди (w14 1/12 12-13)

  • Из 18:13, 17; 21:13 — Пред да реагираш, потруди се да добиеш целосна слика (w11 15/8 29-30, пас. 11-14)

  • Из 17:9 — Со љубов премини преку грешката (w11 15/8 31, пас. 17)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Из 17:5 — Од која причина треба мудро да избираме како ќе се забавуваме? (w10 15/11 6, пас. 17; w10 15/11 31, пас. 15)

  • Из 20:25 — Како може ова начело да им помогне на оние што сакаат да почнат врска или да стапат во брак? (w09 15/5 15-16, пас. 12-13)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Из 18:14 — 19:10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Понуди покана за состанок (inv).

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) inv. На крај, пушти дел од видеоклипот Како изгледаат состаноците на Јеховините сведоци?

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 57, пас. 14-15. Помогни му на интересентот да сфати што може да смени во поглед на облеката и изгледот кога е на состанок.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ