Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ИЗРЕКИ 22-26

„Воспитувај го детето според патот по кој треба да оди“

„Воспитувај го детето според патот по кој треба да оди“

Родителите можат да најдат многу мудри совети во книгата Изреки. Едно дрвце ќе израсне право ако се врзе за колец. Така и децата ќе бидат поспремни да му служат на Јехова кога ќе пораснат ако се добро воспитани.

22:6

  • Потребни се многу време и труд за да се изведат децата на прав пат

  • Родителите треба да им остават добар пример на своите деца и да ги поучуваат, советуваат, охрабруваат и исправаат

22:15

  • Кога родителот со љубов го исправа детето, му помага да го смени размислувањето и да стекне убави особини

  • Воспитувањето треба да се приспособи на потребите и карактерот на детето