Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2016

31 октомври — 6 ноември

ИЗРЕКИ 22-26

31 октомври — 6 ноември
 • Песна 88 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Воспитувај го детето според патот по кој треба да оди“: (10 мин.)

  • Из 22:6; 23:24, 25 — Воспитувањето темелено на библиските начела може да им помогне на децата да станат среќни, исполнети и одговорни личности (w08 1/4 16; w07 1/6 31)

  • Из 22:15; 23:13, 14 — „Прачката“ се однесува на исправките, поуките и советите од родителите (cl 100, пас. 10; w04 15/7 31, пас. 2-3)

  • Из 23:22 — Децата можат да црпат мудрост од своите родители дури и како возрасни (w04 15/6 14, пас. 1-3; w00 15/6 21, пас. 13)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Из 24:16 — Како овој стих ни помага да истраеме во трката за живот? (w13 15/3 4-5, пас. 5-8)

  • Из 24:27 — Која е поуката од оваа изрека? (w09 15/10 12, пас. 1)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Из 22:1-21

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Визит-картичка за JW.ORG. Неформално сведочење.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Визит-картичка за JW.ORG. Постави темел за следната посета, а потоа пушти дел од видеоклипот Зошто да ја проучуваш Библијата?

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 179-181, пас. 18-19

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ