Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

3-9 октомври

ИЗРЕКИ 1-6

3-9 октомври
 • Песна 37 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Имај доверба во Јехова со сето свое срце“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Изреки.]

  • Из 3:1-4 — Покажувај добрина и држи се за вистината (w00 15/1 23-24)

  • Из 3:5-8 — Стекни целосна доверба во Јехова (w00 15/1 24)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Из 1:7, фус. — Зошто може да се каже дека „стравот од Јехова е почеток на знаењето“? (w06 15/9 17, пас. 1; w99 15/9 13-14)

  • Из 6:1-5 — Што би било мудро да направиме ако сме се впуштиле во некоја неразумна деловна зделка? (w00 15/9 25-26)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Из 6:20-35

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Гледајте ги видеоклиповите со предлог-презентациите. По секоја презентација дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да дадат сѐ од себе во акцијата со која ќе ги каниме луѓето на состаноците кои се одржуваат за време на викенд.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 107

 • Потреби на собранието: (8 мин.) Друга опција е да дискутирате на темел на Годишникот (yb16-SB 25-27)

 • Однесувај се убаво со оние што ќе дојдат на состанок (Из 3:27): (7 мин.) Дискусија. Пушти го видеоклипот Како изгледаат состаноците на Јеховините сведоци? Потоа прашај како можеме да придонесеме во салата секогаш да владее срдечна атмосфера, а не само во октомври.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 2, пас. 1-12

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 143 и молитва