Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2016

17-23 октомври

ИЗРЕКИ 12-16

17-23 октомври
 • Песна 69 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Мудроста е повредна од златото“: (10 мин.)

  • Из 16:16, 17 — Мудриот човек ја проучува и ја применува Божјата Реч (w07 15/7 8)

  • Из 16:18, 19 — Мудриот човек ги отфрла гордоста и вообразеноста (w07 15/7 8-9)

  • Из 16:20-24 — Мудриот човекот ги изградува другите со своите зборови (w07 15/7 9-10)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Из 15:15 — Што ќе ни помогне да бидеме посреќни? (g 11/13 16)

  • Из 16:4 — Во која смисла Јехова направил опакиот „да служи за неговата намера“? (w07 15/5 18-19)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Из 15:18 — 16:6

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Јвн 11:11-14. Поучувај за вистината. Покани го лицето на состанокот кој се одржува за време на викенд.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) 1Мо 3:1-6; Ри 5:12. Поучувај за вистината. Покани го лицето на состанокот кој се одржува за време на викенд.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 191, пас. 18-19. Поттикни го интересентот да доаѓа на состаноците.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ