Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  октомври 2016

10-16 октомври

ИЗРЕКИ 7-11

10-16 октомври
 • Песна 32 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Срцето нека не ти застрани“: (10 мин.)

  • Из 7:6-12 — Оној што не е прониклив често запаѓа во духовни опасности (w00 15/11 29-30)

  • Из 7:13-23 — Лошите одлуки можат да предизвикаат огромна штета (w00 15/11 30-31)

  • Из 7:4, 5, 24-27 — Мудроста и разборитоста ќе нѐ чуваат (w00 15/11 29, 31)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Из 9:7-9 — Што открива за нас нашата реакција кога добиваме совет? (w01 15/5 29-30)

  • Из 10:22 — Како нѐ благословува Јехова денес? (w06 15/5 26-30, пас. 3-16)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Из 8:22 — 9:6

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) g16.5, насловна страница. Покани го лицето на состанокот кој се одржува за време на викенд.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) g16.5, насловна страница. Покани го лицето на состанокот кој се одржува за време на викенд.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 176, пас. 5-6. Поттикни го интересентот да доаѓа на состаноци.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ