Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | АМОС 1-9

„Барајте го Јехова и ќе живеете“

„Барајте го Јехова и ќе живеете“

5:6, 14, 15

Што значи да го бараме Јехова?

  • Тоа значи да продолжиме да учиме за него и да живееме по неговите мерила

Што се случило со Израелците кога престанале да го бараат Јехова?

  • Престанале да го мразат злото и да го сакаат доброто

  • Најважно им било да си угодат себеси

  • Не го следеле водството од Јехова

Што ни дал Јехова за да го бараме?