Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2017

27 ноември — 3 декември

Наум 1 — Авакум 3

27 ноември — 3 декември
 • Песна 154 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Немој да заспиеш во духовен поглед“: (10 мин.)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • На 1:8; 2:6 — Како била уништена Ниневија? (w07 15/11 стр. 9, пас. 2)

  • Авк 3:17-19 — Во што можеме да бидеме уверени и покрај тоа што можеби ќе доживуваме неволји пред и за време на Армагедон? (w07 15/11 стр. 10, пас. 10)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Авк 2:15 — 3:6

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) hf. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) hf. Брошурата била оставена претходниот пат. Прикажи повторна посета.

 • Говор: (6 мин. или помалку) w16.03 стр. 23-25. Тема: Можеш ли да помагаш во твоето собрание?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ