Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2017

20-26 ноември

МИХЕЈ 1-7

20-26 ноември
 • Песна 26 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Што очекува Јехова од нас?“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Михеј.]

  • Мх 6:6, 7 — Јехова нема да ги прифати нашите жртви ако се однесуваме лошо кон другите (w08 15/5 стр. 6, пас. 20)

  • Мх 6:8 — Она што го очекува Јехова од нас е разумно (w12 1/11 стр. 22, пас. 4-7)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Мх 2:12 — Како се исполнило ова пророштво? (w07 1/11 стр. 15, пас. 6)

  • Мх 7:7 — Зошто треба стрпливо и спремно да чекаме на Јехова? (w03 15/8 стр. 24, пас. 20)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Мх 4:1-10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Пс 83:18. „Поучувај за вистината“. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) 2Мо 3:14. „Поучувај за вистината“. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh стр. 122-124, пас. 20-21

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ