Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | АВДИЈА 1 — ЈОНА 4

Учи од своите грешки

Учи од своите грешки

Извештајот за Јона покажува дека Јехова не се откажува од нас кога правиме грешки. Сепак, тој очекува да учиме од нив и да ги направиме потребните промени.

Јон 1:3

Каква грешка направил Јона кога добил задача од Јехова?

Јон 2:1-10

За што се молел Јона, и како му одговорил Јехова?

Јон 3:1-3

Како Јона покажал дека научил нешто од својата грешка?