Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2017

 ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

Поуки од книгата Јона

Поуки од книгата Јона

Во неговата Реч, Јехова дал да се запишат животните приказни на верни мажи и жени за да ни даде важни поуки (Ри 15:4). Што научи од книгата Јона? Гледај го видеоклипот Семејна вечер: Јона — да учиме од Јеховината милост, и одговори на следните прашања:

  • Со какви предизвици се соочија тројца објавители?

  • Како може да нѐ охрабри извештајот за Јона ако сме биле советувани или сме изгубиле некои теократски задачи? (1Са 16:7; Јон 3:1, 2)

  • Како може книгата Јона да ни помогне да задржиме позитивно гледиште за нашето подрачје? (Јон 4:11; Мт 5:7)

  • Како примерот на Јона може да ни даде утеха кога се бориме со хронични здравствени проблеми? (Јон 2:1, 2, 7, 9)

  • Што научи од овој видеоклип во врска со читањето на Библијата и длабокото размислување?