Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПЕСНА НАД ПЕСНИТЕ 1-8

Суламката — прекрасен пример за нас

Суламката — прекрасен пример за нас

Зошто Суламката е прекрасен пример за слугите на Јехова?

2:7; 4:12

  • Стрпливо чекала додека не ја нашла вистинската љубов

  • Не дозволила поради притисокот од другите да развие романтични чувства кон секој што ќе се појави во нејзиниот живот

  • Таа била понизна, скромна и морално чиста

  • Не се продала за злато и не паднала на ласкави зборови

Прашај се:

„На која особина што ја покажала Суламката треба да работам?“