Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ИЗРЕКИ 27-31

Како Библијата ја опишува добрата жена

Како Библијата ја опишува добрата жена

Во 31. поглавје од книгата Изреки се запишани важните поуки што ги добил цар Лемуил од неговата мајка. Таа му дала опис за добра жена.

Достојна за доверба

31:10-12

  • Кога треба да се донесе одлука поврзана со семејството, добрата жена дава мудри предлози, но сепак останува подложна

  • Нејзиниот сопруг ѝ дозволува да донесува некои одлуки бидејќи има доверба во неа, и не очекува таа да бара дозвола од него за сѐ што сака да направи

Трудољубива

31:13-27

  • Се труди да биде скромна и штедлива бидејќи ѝ е важно членовите на нејзиното семејство да изгледаат убаво и пристојно, и добро да се хранат

  • Напорно работи и се грижи за својот дом, дење и ноќе

Духовна личност

31:30

  • Таа се плаши од Бог и има личен однос со него