Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2016

7-13 ноември

ИЗРЕКИ 27-31

7-13 ноември
 • Песна 86 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Како Библијата ја опишува добрата жена“: (10 мин.)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Из 27:12 — Како постапува паметниот човек кога избира што прави во слободно време? (w15 1/7 8, пас. 3)

  • Из 27:21 — На кој начин „пофалбата е испит за човекот“? (w11 1/8 29, пас. 1; w06 15/9 19, пас. 12)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Из 29:11 — 30:4

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Гледајте ги видеоклиповите со предлог-презентациите. По секоја презентација дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ