Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПРОПОВЕДНИК 7-12

„Сеќавај се на својот Величествен Творец во деновите на младоста своја“

„Сеќавај се на својот Величествен Творец во деновите на младоста своја“

Додека си млад, користи ги способностите за да му служиш на својот Творец

12:1, 13

 • Повеќето млади имаат добро здравје и сила да прифатат интересни задачи кои би биле потешки за постарите

 • Младите треба да го користат своето време и сила во службата за Бог пред да се соочат со предизвиците на староста

Соломон на поетски начин ги опишал предизвиците што ги носи староста

12:2-7

 • Стих 3: „Кога ќе се помрачат оние што гледаат низ прозорците“

  Ослабен вид

 • Стих 4: „Кога звуците на песната ќе станат потивки“

  Ослабен слух

 • Стих 5: „Капаровите бобинки прснуваат“

  Намален апетит