Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2016

21-27 ноември

ПРОПОВЕДНИК 7-12

21-27 ноември
 • Песна 41 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Сеќавај се на својот Величествен Творец во деновите на младоста своја“: (10 мин.)

  • Про 12:1 — Младите треба да го користат своето време и сила во службата за Бог (w14 15/1 18, пас. 3; 22, пас. 1)

  • Про 12:2-7 — Младите не се соочуваат со тешкотиите кои ги носи староста (w08 15/11 23, пас. 2; w06 1/11 16, пас. 8)

  • Про 12:13, 14 — Службата за Јехова ќе му даде вистинска смисла на твојот живот (w11 1/11 21, пас. 1-6)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Про 10:1 — Како може една „мала глупост“ да му го расипе „угледот на човек познат по мудроста“? (w06 1/11 16, пас. 4)

  • Про 11:1 — На што нѐ поттикнува овој стих? (w06 1/11 16, пас. 6)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Про 10:12 — 11:10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) 2Ти 3:1-5. Поучувај за вистината.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Иса 44:27 — 45:2. Поучувај за вистината.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 25-26, пас. 18-20. Покани го интересентот на состанок.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ