Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПРОПОВЕДНИК 1-6

Најди радост во работата

Најди радост во работата

Јехова сака да уживаме во она што го работиме и нѐ поучил како да успееме во тоа. Ќе најдеме радост во работата ако стекнеме исправен став кон неа.

Ќе уживаш во работата ако...

3:13; 4:6

  • имаш позитивен став кон неа

  • мислиш на тоа каква корист имаат другите од она што го работиш

  • даваш сѐ од себе додека си на работа, но штом ќе ти заврши работното време се посветуваш на семејството и духовните активности