Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  ноември 2016

Предлог-презентации

Предлог-презентации

СТРАЖАРСКА КУЛА

Прашање: Што мислите, може ли некој да ни каже како изгледа животот на небото?

Стих: Јвн 8:23

Понуда: Во овој број на Стражарска кула се зборува за тоа што ни откриле Исус и неговиот Татко за небото.

ПОУЧУВАЈ ЗА ВИСТИНАТА

Прашање: Што мислите, дали луѓето денес имаат вакви особини?

Стих: 2Ти 3:1-5

Вистина: Интересно е тоа што овие зборови биле запишани во Библијата пред околу 2.000 години, а се исполнуваат во наше време. Ова е доказ дека сигурно ќе се исполнат и останатите ветувања од Бог за подобра иднина.

ЗОШТО ДА ЈА ПРОУЧУВАШ БИБЛИЈАТА? (Видеоклип)

Вовед: Би сакале да Ви покажеме еден краток видеоклип за тоа каде може да ги најдеме одговорите на најважните животни прашања. [Пушти го видеоклипот.]

Понуда: Од оваа книга ќе дознаете што вели Библијата за тоа како Бог ќе ги реши проблемите во светот. [Понуди ја книгата Што навистина учи Библијата?]

СМИСЛИ СВОЈА ПРЕЗЕНТАЦИЈА

На темел на претходните примери, смисли своја презентација.