Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2017

6-12 март

ЕРЕМИЈА 1-4

6-12 март
 • Песна 23 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јас сум со тебе за да те избавам“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Еремија.]

  • Ере 1:6 — Еремија се колебал да ја прифати задачата од Јехова (w11 15/3 29, пас. 4)

  • Ере 1:7-10, 17-19 — Јехова му ветил дека ќе му помага и дека ќе му дава сила (w05 15/12 23, пас. 18; jr 88, пас. 14-15)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 2:13, 18 — Кои две лоши работи ги направиле неверните Израелци? (w07 15/3 9, пас. 8)

  • Ере 4:10 — Во која смисла Јехова го „измамил“ својот народ? (w07 15/3 9, пас. 4)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 4:1-10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија на темел на рубриката „Предлог-презентации“. Пушти ги видеоклиповите. По секој видеоклип, дискутирајте за него.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ