Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 12-16

Го заборавиле Јехова

Го заборавиле Јехова

Еремија добил тешка задача со која Јехова покажал колку е решен да ги уништи тврдоглавите и горди жители на Јуда и Ерусалим

Еремија купил ленен појас

13:1, 2

  • Појасот со кој Еремија си ги опашал колковите го претставувал блискиот однос што Израелците можеле да го имаат со Јехова

Еремија го однел појасот кај реката Еуфрат

13:3-5

  • Тој го скрил во пукнатината на една карпа, а потоа се вратил во Ерусалим

Еремија се вратил кај реката Еуфрат за да го земе појасот

13:6, 7

  • Појасот бил гнил

Откако Еремија ја извршил задачата, Јехова објаснил што значи сето тоа

13:8-11

  • Тоа што Еремија бил послушен во навидум безначајна работа одиграло важна улога во Јеховините напори да допре до срцето на својот народ