Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

27 март — 2 април

ЕРЕМИЈА 12-16

27 март — 2 април
 • Песна 135 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Го заборавиле Јехова“: (10 мин.)

  • Ере 13:1-5 — Кога Бог му рекол да го скрие ленениот појас, Еремија го послушал, иако тоа било многу напорно (jr 51, пас. 17)

  • Ере 13:6, 7 — Еремија поминал долг пат за да го земе појасот. Го нашол гнил (jr 52, пас. 18)

  • Ере 13:8-11 — Јехова на сликовит начин опишал дека ќе го раскине блискиот однос со Израелците поради нивната тврдоглавост (jr 52, пас.19-20; it-1-E 1121, пас. 2)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 12:1, 2, 14 — Што прашал Еремија, а што му одговорил Јехова? (jr 118, пас. 11)

  • Ере 15:17 — Како гледал Еремија на друштвото, и како можеме да се угледаме на него? (w04 1/5 12, пас. 16)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 13:15-27

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Покана за Спомен-свеченоста и видеоклип. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Покана за Спомен-свеченоста и видеоклип. Постави темел за следната посета.

 • Говор: (6 мин.) w16.03 29-31. Тема: Во кој период Божјиот народ бил во ропството на Големиот Вавилон?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ