Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 8-11

Луѓето се успешни само кога го следат водството од Јехова

Луѓето се успешни само кога го следат водството од Јехова

Луѓето не се ниту способни ниту имаат право да владеат еден над друг

10:21-23

  • Израелците биле препуштени сами на себе затоа што нивните духовни пастири не барале водство од Јехова

  • Оние што го следеле Јеховиното водство имале мир, среќа и благосостојба