Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2017

20-26 март

ЕРЕМИЈА 8-11

20-26 март
 • Песна 117 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Луѓето се успешни само кога го следат водството од Јехова“: (10 мин.)

  • Ере 10:2-5, 14, 15 — Боговите на паганските народи се лажни богови (it-1-E 555)

  • Ере 10:6, 7, 10-13 — За разлика од боговите на паганските народи, Јехова е единствениот вистински Бог (w04 1/10 11, пас. 10)

  • Ере 10:21-23 — Луѓето не можат да бидат успешни без водството од Јехова (w15 1/9 15, пас. 1)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 9:24 — Со што не е погрешно да се фалиме и да се гордееме? (w13 15/1 20, пас. 16)

  • Ере 11:10 — Зошто Еремија го вклучил во своите објави и северното десетплеменско царство, иако Самарија била поразена во 740 год. пр.н.е.? (w07 15/3 9, пас. 2)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 11:6-16

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Покана за Спомен-свеченоста и wp17.2, тема од насловната. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Покана за Спомен-свеченоста и wp17.2, тема од насловната. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) ld стр. 4-5 (Интересентот може да избере кои слики да ги разгледате). Покани го на Спомен-свеченоста.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ