Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 5-7

Престанале да ја вршат Божјата волја

Престанале да ја вршат Божјата волја

7:1-4, 8-10, 15

  • Еремија храбро ги разоткрил гревовите и лицемерството на Израелците

  • За нив, храмот бил како амајлија за заштита

  • Јехова им ставил до знаење дека тоа што само формално принесувале жртви нема да го надомести нивното неисправно однесување

Размисли: Дали му служам на Јехова како што сака тој, а не само формално? Што можам да сменам ако е потребно?

Еремија на портата на Јеховиниот дом