Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2017

13-19 март

ЕРЕМИЈА 5-7

13-19 март
 • Песна 66 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Престанале да ја вршат Божјата волја“: (10 мин.)

  • Ере 6:13-15 — Еремија ги разоткрил гревовите на народот (w88-E 1/4 11-12, пас. 7-8)

  • Ере 7:1-7 — Јехова ги поттикнал да се покаат (w88-E 1/4 12, пас. 9-10)

  • Ере 7:8-15 — Израелците мислеле дека Јехова нема да ги казни (jr 21, пас. 12)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 6:16 — Каков поттик им дал Јехова на Израелците? (w05 1/11 23, пас. 11)

  • Ере 6:22, 23 — Зошто можело да се каже дека ќе дојде народ „од северна земја“? (w88-E 1/4 13, пас. 15)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 5:26 — 6:5

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) T-36. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) T-36. Дискутирајте за делот „Размисли“. Покани го лицето на Спомен-свеченоста.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) jl поглавје 1. Покани го лицето на Спомен-свеченоста.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ