Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2016

7-13 март

ЕСТИРА 6-10

7-13 март
 • Песна 131 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Естира самопожртвувано се зазела за Јехова и за неговиот народ“: (10 мин.)

  • Ес 8:3, 4 — Естира го ризикувала својот живот за другите, иако самата била на безбедно (ia 143, пас. 24-25)

  • Ес 8:5 — Естира била многу тактична со Ахасвер (w06 1/3 11, пас. 8)

  • Ес 8:17 — Многу луѓе се преобратиле во еврејската вера (w06 1/3 11, пас. 3)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ес 8:1, 2 — Како се исполнило пророштвото што Јаков го кажал пред својата смрт во врска со тоа дека Венјамин ќе го дели пленот навечер? (ia 142, рамка)

  • Ес 9:10, 15, 16 — Иако со наредбата било дозволено да се земе плен, зошто Евреите сепак не зеле ништо? (w06 1/3 11, пас. 4)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Ес 8:1-9 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 118

 • Срдечно да ги пречекаме гостите“: (15 мин.) Дискусија. Замоли ги присутните да раскажат убави искуства како резултат на тоа што срдечно ги пречекале гостите на Спомен-свеченоста минатата година. Нека биде одглумено некое особено впечатливо искуство.

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 10, пас. 12-21 и повторување на поглавјето (30 мин.)

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 147 и молитва