Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2016

28 март — 3 април

ЈОВ 11-15

28 март — 3 април
 • Песна 111 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јов бил уверен дека ќе има воскресение“: (10 мин.)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Јов 12:12 — Како можат постарите христијани да им помагаат на другите? (w14 15/1 23, пас. 6)

  • Јов 15:15, 16 — Што сакал да каже Елифаз кога рекол дека човекот „пие неправедност како вода“? (w10 15/2 20, пас. 1)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Јов 14:1-22 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 134

 • Потреби на собранието: (5 мин.)

 • Воскресението е можно благодарение на откупнината“: (10 мин.) Дискусија. На крајот нека биде пуштен видеоклипот што беше прикажан на Регионалниот конгрес во 2014 год. „Барајте го најнапред Божјето Царство“.

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 12, пас.1-12 (30 мин.)

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 33 и молитва