Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  март 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЈОВ 1-5

Јов останал верен под искушенија

Јов останал верен под искушенија

Јов живеел во Уз во времето кога Израелците биле робови во Египет. Иако не бил Израелец, Јов верно му служел на Јехова. Имал големо семејство и бил многу богат и влијателен човек. Неговите совети многу се ценеле и бил познат како непристрасен судија. Бил дарежлив кон сиромашните. Јов бил непорочен човек.

Јов многу јасно покажал дека Јехова му е најважен во животот

1:8-11, 22; 2:2-5

  • Сатана забележал дека Јов верно му служи на Јехова. Тој не ја довел во прашање послушноста на Јов, туку неговите мотиви.

  • Сатана тврдел дека Јов му служи на Јехова од корист.

  • За да одговори на обвинението, Јехова му дозволил на Сатана да го нападне овој верен човек. Сатана му нанел штета во секој поглед.

  • Кога видел дека Јов останал верен и покрај сѐ, Сатана ја довел во прашање верноста на секој човек.

  • Јов не згрешил и не го обвинил Бог дека прави нешто погрешно.