Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

 ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

Се грижиме за нашите сали

Се грижиме за нашите сали

Нашите сали за состаноци не се само обични градби. На тие места го славиме нашиот Бог, Јехова. Како може секој од нас да учествува во чистењето и одржувањето на салата за состаноци? Гледајте го видеоклипот Се грижиме за нашите сали, а потоа дискутирајте за следниве прашања:

  1. Зошто имаме сали за состаноци?

  2. Зошто е важно да ја чистиме и одржуваме салата?

  3. Кој е вклучен во одржувањето на салата?

  4. Зошто е важна безбедноста, и кои работи во врска со безбедноста ги забележа во видеоклипот?

  5. Како го славиме Јехова со нашите доброволни прилози?

КАКО МОЖАМ ДА ГО ДАДАМ СВОЈОТ ДЕЛ?