Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 35-38

Авде-Мелех ни дал пример за храброст и добрина

Авде-Мелех ни дал пример за храброст и добрина

Авде-Мелех, кој служел на дворот на цар Седекија, покажал убави особини

38:7-13

  • Тој храбро и одлучно се зазел за Еремија пред царот Седекија и го спасил пророкот од јамата

  • Покажал добрина така што му дал на Еремија износени облеки и стари крпи да си ги стави под пазувите за да не го жилат јажињата