Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

8-14 мај

ЕРЕМИЈА 35-38

8-14 мај
 • Песна 33 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Авде-Мелех ни дал пример за храброст и добрина“: (10 мин.)

  • Ере 38:4-6 — Седекија потклекнал на стравот од човек и дозволил противниците да го фрлат Еремија во една јама со тиња (jr 29, рамка)

  • Ере 38:7-10 — Авде-Мелех постапил храбро и решително, и му помогнал на Еремија (w12 1/5 31, пас. 2-3)

  • Ере 38:11-13 — Авде-Мелех покажал добрина (w12 1/5 31, пас. 4)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 35:19 — Зошто Рихавовите синови биле благословени? (jr 160, пас. 13)

  • Ере 37:21 — Како Јехова се грижел за Еремија и како ова може да нѐ охрабри кога се соочуваме со тешкотии? (w98 15/1 18, пас. 16-17; w95 1/8 5, пас. 7-8)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 36:27 — 37:2

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 127

 • Се грижиме за нашите сали: (15 мин.) Дискусија која треба да ја води еден старешина. Гледајте го видеоклипот Се грижиме за нашите сали и разгледајте ги прашањата. Потоа, накратко интервјуирај го братот од вашето собрание кој служи во Одборот за одржување. (Ако во вашето собрание нема брат кој служи во овој одбор, интервјуирај го координаторот на старешинството. Ако само вашето собрание има состаноци во салата, интервјуирај го братот што е одговорен за одржување.) На кои проекти во врска со одржувањето на салата работевте во последно време и што се планира за во иднина? Ако некој има одредено знаење или вештина во врска со одржување или сака да научи од поискусните, што треба да прави? Како можеме сите ние, без разлика на околностите, да помагаме во чистењето и одржувањето на салата?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 12, пас. 9-15, рамката „Организациски подобрувања“ и рамката „Како Водечкото тело се грижи за делото на Царството

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 125 и молитва