Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 49-50

Јехова ги благословува понизните, а ги казнува вообразените

Јехова ги благословува понизните, а ги казнува вообразените

50:4-7

  • Покајничките Израелци ќе плачеле од радост кога Јехова ќе ги ослободел од ропство

  • Тие ќе го обновеле сојузот со него и ќе тргнеле на долг пат до Ерусалим за повторно да го изградат храмот и да му служат

50:29, 39

  • Вообразените Вавилонци немало да поминат неказнето поради својата суровост кон Јеховиниот народ

  • Како што било проречено, Вавилон станал ненаселена пустелија